Množírny

Množírna je zařízení, kde jsou v nevhodných podmínkách rozmnožováni psi, přičemž dochází k jejich týrání. Striktně vzato byla „množírna“ po dlouhou dobu pojmem, který právní řád ČR neznal. Pojem „množírna“ zavedla s účinností od 1. února 2021 až novela 501/2020 Sb. zákona č. 246/1992 Sb. (zákon na ochranu zvířat proti týrání) v § 7a odst. 1): Je zakázán chov psů nebo koček, včetně jejich rozmnožování, v zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby (dále jen „množírna“). Množírnou se rozumí zařízení, včetně bytu, uvedené ve větě první, i když není hlavním cílem činnosti chovatele rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku.

Zvířata v množírnách žijí často v klecích nebo kotcích na nepřiměřeně malém prostoru (nejednou se brodí ve vlastních výkalech), nemají dostatek vody ani krmiva, chovatelé jim nezajišťují potřebnou veterinární péči. Jakmile feny nejsou schopny další reprodukce, bývají nemilosrdně utraceny. Štěňata jsou od matky odebírána příliš brzy (většinou tři až čtyři týdny po porodu), což se následně projeví na jejich zdraví a psychice.

Množírny se zaměřují spíše na malá plemena u kterých se nedostatečná výživa či špatné životní podmínky snáze ztratí. Nejčastěji to jsou např. pražský krysařík, čivava a jorkšírský teriér. Často inzerují i mini plemena, která neexistují!!
Nabízejí psa s průkazem původu bez průkazu původu. Velice častá a oblíbená výmluva množitelů!!
Čistokrevný pes bez průkazu původu neexistuje. I štěně s nějakou vývojovou vadou dostane PP.
Novela zákona zakazuje prodávání či předávání štěňat na veřejném prostranství!

DESATERO pro koupi štěněte, NEKUPUJ, když:

1. Jsou štěňata inzerována po celý rok od stejného „chovatele“
2. Vás prodávají pod různými záminkami nepustí do domu na nezávaznou prohlídku, navrhuje pouze předání někde na zastávce, nádraží, atd.
3. Štěně je příliš malé (hmotnost každého plemene při odstavu lze najít na internetu), nemá prořezané zuby a nebo je mladší 50 dní
4. Prodávající nabízí mnoho psů, nikde není matka štěňat, všude je zápach a špína
5. Štěně má blechy (černé tečky v kožichu), má rýmu, má špinavé uši, teče mu z očí, má kašel či průjem a nebo má defekt – fontanelu (neuzavřená lebka), kýlu (boulička na břiše) nebo nesestoupené varlata
6. Štěně má ještě sací reflex (přisaje se na prst)
7. Prodávající nedokáže odpovědět na vaše dotazy ohledně zdraví štěněte, jeho rodičů a péče o něj, neví čím je krmeno a podobně
8. Cena za štěně je nápadně nižší než cena obvyklá
9. Není k dispozici platná kupní smlouva a očkovací průkaz se záznamy o věku štěněte, odčervování a očkování včetně razítka veterináře. Štěňata ze zahraničí musí mít vystavený pas a být čipovaná.
10. Jste se impulzivně rozhodli pro koupi štěňátka – jste snadný cíl pro překupníky a množitele.
Autor: MVDr. Martina Načeradská
Fotky množírny v Kamenici nad Lipou. Majitelka chovala v otřesných podmínkách 212 psů.
Zdroj: idnes.cz

Nahlášení množírny

Množírny se hlásí na Krajskou veterinární správu (KVS), pod kterou spadá váš kraj. Odkaz najdete zde.
Do e-mailu popište o co se jedná a připojte případné fotky či videa. Čím více materiálů mají inspektoři k dispozici, tím lépe. Zároveň by Vaše podezření mělo být odesláno na odbor životního prostředí Vašeho města nebo starostovi Vaší obce.
Do e-mailu doporučujeme připsat i Vaše kontaktní údaje k případnému doplnění informací. Pokud chcete být informováni o výsledku šetření, tak tuto informaci dopište a uveďte jakou formou. Většinou se jedná o Vaší e-mailovou adresu.

Kdy volat PČR?
Volejte pokud jde o akutní týrání. To znamená pes je viditelně fyzicky týrán (kopání, rány různými předměty, atd...) nebo je podvyživený, že nemůže ani stát. Rozhodně se v takových situacích nepouštějte do ničeho na vlastní pěst. Pokud si nejste jistí zda jste svědky týrání, doporučujeme přečíst si specifikaci týrání zde.
Pokud KVS zjistí pochybení přivolá PČR na místo sama.

Pokud nezvládnete nebo nechcete nahlásit množírnu svým jménem, neváhejte nás kontaktovat na info@civavarescue.cz a my jí nahlásíme za Vás.
Jako nezisková organizace nemáme žádné pravomoce řešit situaci jako třeba PČR nebo KVS, ale dokážeme případ zdokumentovat, zviditelnit a nasměrovat ke zdárnému vyřešení.
Vyhledávání