Ztracení a nalezení

Co dělat při nálezu psa?
Několik klíčových rad jak postupovat při nálezu zvířete
Vyčkejte na místě, alespoň 20 minut, třeba běžel pejsek jen známou trasu napřed a páníček se nakonec odněkud objeví. Pokud není majitel stále v dohledu, promyslete co dál.
Především zvažte, zda je odchycení psa pro vás bezpečné. Může se stát, že vás vystresovaný pes nejen pokouše, ale ještě navíc uteče a vy skončíte na infekčním oddělení. Jestliže je pes přátelský a nechá se pohladit, zkuste ho odchytit. Přemlouvejte ho tichým uklidňujícím hlasem, nalákejte ho na jídlo nebo vlastního psa.
Má pes obojek? Podívejte se, jestli na něm nemá známku se jménem a kontaktem na majitele. Někdy bývá číslo napsané na spodní straně obojku. Pokud máte sebou telefon, bude vše jednodušší a můžete začít věc řešit na místě. Není totiž dobré pejska z místa nálezu odvážet. Páníček určitě svého „útěkáře“ hledá a takto mu situaci spíše zkomplikujete.
Volejte Městskou policii 156 (pokud jste tuláka chytili, vezmou si ho od Vás a převezou do útulku), pokud se Vám nepodařilo zvíře chytit, i tak zavolejte Městskou policii, řekněte jim kde jste a oni přijedou a za pomocí odchytovým nástrojů zvíře chytí.
  Nebo si zjistěte nejbližší veterinární ordinaci nebo služebnu Městské policie, kde zjistí čtečkou číslo mikročipu. Číslo mikročipu pak sdělí operátorovi Národního registru majitelů zvířat, který obratem zprostředkuje kontakt s majitelem zvířete. Operátoři jsou k dispozici 24 hodin denně včetně víkendů a svátků. Městští strážníci by se již měli o psa postarat, psa převzít a předat do příslušného útulku.
Aplikace, která vyhledává čipy napřič registry: Najít zvíře - vyhledávání čipů zvířat. Kontaktujte také obecní úřad. Obec má zákonem stanovenou povinnost postarat se o nalezené zvíře. Pouze starosta (či zmíněná městská policie) má ze zákona pravomoc tyto případy řešit. To pochopitelně neznamená, že nemůžete sami zvířeti nějak pomoci, nebo alespoň pomoci starostovi či policii případ nějakým vhodným způsobem řešit. Než ale začnete cokoli konat, mělo by to být vždy nejprve po dohodě s nimi!
Může se stát, že se obec o zvíře odmítne postarat, v tom případě kontaktujte Policii ČR a požádejte je o asistenci, volně pobíhající pes totiž může ohrožovat lidi nebo představovat nebezpečí pro motoristy. Pokud bydlíte poblíž, nemáte sebou telefon, a pes je ochotný s vámi jít, vezměte ho domů. O psa se také můžete postarat sami v tzv. dočasné péči, než se najde páníček. Dejte mu napít a není-li zraněný, tak i nažrat. Jestliže má pes na obojku známku nebo patronu či jinou schránku s telefonním číslem majitele, zkuste ho zkontaktovat sami. 
Nález ohlašte v několika nejbližších útulcích nebo záchytných kotcích pravděpodobně zejména v nich jej bude majitel hledat. Zdroj: pesweb.cz
Co dělat při ztrátě psa?
Několik klíčových rad jak postupovat při ztrátě zvířete
Po ztrátě se snažte co nejdéle zůstat na místě, pes se většinou vrací, i když někdy až za několik hodin.
Připravte místo, kde na Vás pes počká. 
Nemůžete v místě ztráty déle čekat? Zkuste zde zanechat část svého oblečení (bundu, mikinu) nebo deku z auta. Pes si na látku se známým pachem může lehnout a počkat na Vás. Na místo se pak pravidelně, v pokud možno krátkých intervalech, vracejte. Kontaktujte městskou policii na č.156
Kontaktuje útulky a záchytné kotce, a to několikrát po sobě v rozmezí několika týdnů - jejich provozovatelé a zaměstnanci někdy nikam ztráty nezaznamenávají, či výměna informací mezi pracovníky vázne, je lepší útulky přímo navštívit. Rozešlete e-mailovou zprávu nebo fotku a popis útulkům. Zavolejte na příslušný (městský, místní, obecní) úřad, zda v místě ztráty nepořádal odchyt zvířat a poproste je o inzerci ztráty zvířete v místním tisku a na internetových stránkách obce a místním rozhlasem, ev. na úřední desce obce.
Kontaktujte nejbližší veterinární ordinace. Nálezci často zajdou kvůli čipu na nejbližší veterinu v místě bydliště / nálezu.
Vylepte letáky na frekventovaná místa v místě ztráty zprávu o ztrátě, nejlépe s fotkou a odměnou, vhodná místa: hospoda, samoobsluha, škola - děti jsou velmi všímavé (mnoho psů bylo nalezeno právě díky dětem, které si předávaly o psu informace), úřad, autobusová zastávka, nádraží, čekárny atp.
Pokud Vaše zvíře je čipované, kontaktujte Národní registr majitelů čipovaných zvířat  602 611 053 (nonstop služba) a nahlašte jim ztrátu. Dvojnásobně to platí pro ty, kteří své očipované zvíře dosud neregistrovali. Pouze očipované ale neregistrované zvíře v jednom z registrů je nálezci k ničemu, nemá jak majitele dohledat. 
Aplikace, která vyhledává čipy napřič registry: Najít zvíře - vyhledávání čipů zvířat. Zdroj: pesweb.cz

Při ztrátě Vám můžeme pomoci se zveřejněním na našem webu a sociálních sítích, neváhejte nás kontaktovat na info@civavarescue.cz
Vyhledávání